• 73°

SWIMMING WITH THE RAYS: Andalusia participants finish strong at state meet

The Andalusia Stringrays swim team finished strong in the 2018 Alabama Recreation and Parks Association’s state championship swim meet in Birmingham on Saturday.

Emma Younce continued her success with a first place medal in the girls 15-18 50-yard backstroke with a time of 28.14. It was Younce second first place finish at the state meet.

Younce also picked up a second place finish with a time of 26.76 in the girls 15-18 50-yard fly.

Grace Philpott finished 14th with a time of 31.45 in the girls 15-18 50-yard backstroke.

In the boys 9-10 200-yard freestyle relay the Stingrays finished in 14th with a time of 3:05.08.

The girls 9-10 200-yard relay team finished 23rd with a time of 3:18.11.

Andalusia finished 22nd in the boys 11-12 200-yard  freestyle relay with a time of 2:59.83.

In the girls 11-12 200-yard freestyle relay, Andalusia finished 14th with a time of 2:12.02.

The boys 15-18 200-yard freestyle relay team finished 17th with a time of 1:50.32.

The girls 15-18 200-yard freestyle team finished 12th with a time of 1:59.75.

In the boys 8U 25-yard fly, Lael Owens finished 20th with a time of 22.93. Owens improved on his qualifying time by 1.46 seconds.

Stella Landreneau finished 17th in the girls 9-10 50-yard fly with a time of 46.01. Landreneau improved on her qualifying time by 6.61 seconds.

In the boys 11-12 50-yard fly, Brycen Owens finished 35th with a time of 42.24 and TJ Watson finished 38th with a time of 53.36.

AG Scott finished 11th in the girls 11-12 50-yard fly with a time of 32.99 and Sam Lawson finished 27th with a time of 48.67. Scott improved her time by 0.63 seconds and Lawson improved her time by 0.64 seconds.

Cody Wagoner finished 27th in the boys 13-14 50-yard fly with a time of 34.65. Wagoner made an improvement 0.50 seconds on his qualifying time.

Brandwon Hudson finished 16th with a time of 26.93 and Connor Tillman finished 21st with a time of 28.02. Hudsom improved his qualifying time by 0.16 seconds.

In the boys 8U 25-yard backstroke, L. Owens finished 11th with a time of 22.72, Zeke Landreneau finished 21st with a time of 31.18, Tanner Trammell finished 22nd with a time of 33.00 and Andre Smith finished 23 with a time of 40.91. L. Owens imporved his time by 0.13 seconds, Z. Landreneau improved his time by 1.48 seconds and Trammell made a 0.87 improvement on his time.

Cooper McKinney finished 20th in the boys 9-10 50-yard backstroke with a time of 49.74 and Richie Philpott finished 21st with a time of 52.99. McKinney improved his time by 2.03 seconds. Philpott made a huge jump as he improved his qualifying time by 5.49 seconds.

Watson finished 23red in the boys 11-12 50-yard backstroke with a time of 47.76.

In the girls 13-14 50-yard backstroke, Sofia Landreneau finished 37th with a time of 38.99.

Cozy Studstill finished 25th in the girls 8U 50-yard freestyle with a time of 57.54. Studstill made a big improvement of 7.09 seconds on her qualifying time.

McKinney finished 27th in the boys 9-10 100-yard freestyle with a time of 1:44.79.

St. Landreneau finished 17th in the girls 9-10 100-yard freestyle with a time of 1:22.70 which was an improvement of 1.13 seconds.

In the girls 11-12 100-yard freestyle, Eliana Forry finished 11th with a time of 1:07.54. Forry made an improvement of 1.73 seconds on her qualifying time.

Eliana Forry, AG Scott and Briley Henry prepare for the day.

So. Landreneau finished 17th in the girls 13-14 100-yard freestyle with a time of 1:13.80.

In the boys 15-18 100-yard freestyle, Connor Tillman finished 13th with a time of 54.94 and Brandon Hudson finished 16th with a time of 56.03. Tillman improved his time by 1.34 seconds and Hudson improved by 0.29 seconds.

Grace Philpott finished 12th in the girls 15-18 100-yard freestyle with a time of 1:00.20 and Kyanna Oliver finished 18th with a time of 1:16.86. Philpott made an improvement of 0.25 seconds and Oliver made a big jump with an improvement of 5.27 seconds.